okey plus oyna

101 Çanak Okey Nasıl Oynanır?

Birçok kişinin sıkıldığı zaman oynadığı, aile ya da arkadaşlar arasında sıkça oynanan okey oyunun çeşitli versiyonları mevcuttur. Bunlardan en bilineni ve oynananı da 101 (Yüzbir) oyunudur. Okey oyununa göre daha karmaşık ama daha eğlenceli olan Yüzbir oyunu standart okeyden daha fazla oynanıyor. Oyunun kuralları okey kuralları üzerine kurulmuş olup çeşitli değişikler bulunuyor. Bu yazımızda da sitemiz üzerinden 101 Çanak Okey Nasıl Oynanır? sorusuna cevap arayacağız.

Çanak Okey 101 Oynanış

101 oyununda toplam 106 taştan oluşan okey taşları kullanılır. Burada amaç ıskatadaki taşları ortaya açarak elde en az değerde taş bırakmaktadır. Okeyin aksine oyunun sonunda taş değerinin en az olması önemlidir. Oyunda okeyin aksine uyulması gereken birçok farklı kural vardır. Örneğin 34’e ulaşılıp el açılmışken okey taşı yan oyuncuya verilemez, verilirse ceza yenir. Elini açmış bir oyuncu masada eğer işleyebileceği bir yer var ve işlemeyip yan oyuncuya verdiyse yine ceza yer. Elinde bir ya da iki okeyi olup oyunda el açamamak da yine ceza nedenidir. 101 Çanak Okey Nasıl Oynanır? sorusuna böyle bir cevap verilebilir.

Sitemiz üzerinden 101 oynamak isteyen kullanıcılarımız sıklıkla 101 Çanak Okey Nasıl Oynanır? Sorusunu soruyorlar. Normal 101 oyunundan kural olarak bir farklı olmayan 101 Çanak oyunu çok az fark içerir. Oyun biterken atılan fazla taşın okey olması şartıyla ya da çift okeyle bitmeye gidilmesi durumunda çanak kırılmış olur. Bu durumda kazanan oyuncu o zaman kadar birikmiş ödülün hepsini alır. Bu ödülü alma işlemine çanak kırmak denir. Yani aslında çanak oyun boyunca ortada biriktirilen ödüldür. Oyunun biri tarafından kazanılması ile çanak kırılır ve ödüller kazanana geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Kaliteli Okey Plus Sitesi