okey plus oyna

101 Çanak Okey Plus

101 çanak okey plus oyununa başlamak için farklı seçenekler bulunuyor. Bunlardan ilkinin ”hemen oyna” butonuna tıklanarak oyuna giriş yapılıyor. İkinci seçenek olarak oyuna giriş yapmak isteyenlerin ”masa aç” butonuna tıklamaları gerekiyor. Bu aşamada davet et butonu kullanılarak açılan masaya arkadaşların davet edilme imkânı da bulunuyor. Oyuna başlamak için son alternatif olarak sistemde yer alan otomatik açılmış masalardan herhangi birine ”otur” butonuna tıklanarak oyuna başlanabiliyor. Diğer taraftan bu oyunun oynanabilmesi için masada 4 kişinin bulunması gerekiyor. Oyuna ilk olarak başlayacak oyuncu fazladan bir taş ile oyuna başlıyor. Burada oyuncunun masadan herhangi bir taş kullanmaksızın ilk eli oynadığı görülüyor.

Oyunda Taş Çekme ve Alma Nasıl Yapılır?

Oyunda sırası gelen oyuncunun hem taş çekme hem de atılan taşı alma türünde alternatifleri bulunuyor. Fakat oyuncu soldan atılan taşı alırsa bu durumda elini açmak zorunda kalıyor. Oyuncuya atılan taş oyuncu açısından olumlu olsa bile puanının en az 101’e ulaşması gerekiyor. Puan 101’e ulaşmıyorsa oyuncunun o taşı alması mümkün olmuyor. Oyuncu taşı alırsa ”geri bırak” butonuna basarak yeni bir taşı ortadan çekmesi gerekiyor.

101 Çanak Okey Plus
101 Çanak Okey Plus

101 Çanak Plus Oyunda El Nasıl Açılır?

Oyunda el açabilmek için oyuncunun perlerin toplamının en az 101’e ulaşması gerekiyor. Bu durumda oyuncunun el açması mümkün oluyor. Ayrıca oyunda çift ve seri olarak iki el açma çeşidi bulunuyor. Seri açıldığında eldeki perlerin 101 puana ulaşması gerekiyor. 101 çanak okey plusta normal okeyde olduğu gibi 12-13-1 şeklinde el açılamıyor. Elin çift açılması durumunda oyuncunun en az 5 çifte sahip olması, el açma kuralları arasında yer alıyor.

101 Çanak Plus Oyunda Nasıl Ceza Alınır?

Oyunda yere taş açmaya başlayan fakat bunu yapamayan oyuncular ceza alıyor. Oyunda açılan taşların geçerli olmaması da oyuncuların ceza almalarına neden oluyor. Ayrıca oyunda işler taş atılması da oyunda ceza alınmasına neden oluyor. Oyunun her durumda işler olduğu göz önüne alındığında, oyunda yanlışlıkla okey atan oyuncuya da ceza veriliyor. Oyunda ceza alınmaması için oyuncuların bu hususlara dikkat etmeleri gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Kaliteli Okey Plus Sitesi