okey plus oyna

Okey Kuralları Nelerdir?

Okey, yediden yetmişe herkesin oynamaktan zevk aldığı taşlı oyun çeşitlerinden biridir. Oynaması kolay ve zorluğu olmayan basit bir oyundur.

Okey Nedir?

Okey oynayabilmek içinokey nedir ve okey kuralları nelerdir bunları bilmek gerekir. Okey, 106 taştan, 1 zardan ve 4 ıstakadan oluşan bir masa oyunudur. Bu taşlar 4 farklı renkten meydana gelmekte ve üzerlerinde 1’den 13’e kadar sayı yazılmaktadır. Her bir sayıdan 8 adet bulunmakta ve iki tanede joker taşı da yer almaktadır.

Okey Kuralları Nelerdir?

Okey oynayabilmek için 4 kişilik bir grup olması gerekir. Okeye başlamadan önce taşlar karıştırılarak ters çevrilir ve ters çevrilen taşlar beşer beşer gruplara ayrılır. Okey kuralları nelerdir bilmeyenler için ilk kural zarın atışıdır ve oyunu başlatır. Zar iki kere atıldıktan sonra gruplanan taşlardan sayılara göre taş seçilir ve çıkan sayının bir üstündeki sayı oyunun okeyi olur. Daha sonra her oyuncuya başta 14, taşı dağıtan kişiye ise15 adet taş verilir. Oyuncuların aldıkları taşları göstermeden ıstakalara dizmeleri gerekir. Taşı dağıtan kişi elindeki önemsiz taşı yere atarak oyunu başlatır. Daha sonrada sırayla herkes elindeki önemsiz taşı atarak oyuna devam eder. Oyun esnasında iki tane olan joker taş ise okey olarak belirlenen sayı gibi kullanır fakat normal bir sayı gibi okey olarak kullanılmaz. Okey oyununun amacı aynı renkteki taşları sıralı bir şekilde dizmektir. Bu dizilişi önce yapan oyunu kazanır. Oyunda bir per en az 3 taştan oluşur. Oyuncunun eldeki taşlara göre per sayısı değişebilir. Oyunda per dizilişi sırasında 13’ten sonra 1 gelebilir fakat 1’den sonrası gelemez. Okey kuralları nelerdir bilmeyen oyuncular için biraz karmaşık görünebilir ama oynaması keyifli bir oyundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Kaliteli Okey Plus Sitesi